Хірургія
Хірургічні операції є невід'ємною частиною повсякденної роботи ветеринарного лікаря.
Операційна клініка оснащена сучасним медичним обладнанням: пульсоксиметр, що показує насичення крові киснем; кардіомонітор, показує зміну роботи серця; кисневий концентратор; електрокоагулятор, що допомагає хірургу швидко зупинити кровотечу. Персонал навчений усьому необхідному для проведення оперативних втручань, а також реанімаційних заходів діям.
Рішення про необхідність проведення хірургічного втручання визначається після огляду тварини та проведення передопераційного обстеження (для тварин старше 6 років або порід групи ризику). Додаткове обстеження включає аналіз крові (загальний і біохімічний), ВІДЛУННЯ, іноді ЕКГ, рентген або УЗД черевної порожнини, або додаткові аналізи.
Попереднє обстеження тварини дає інформацію про її стан здоров'я, на підставі цього лікар може оцінити ступінь анестезіологічного та операційного ризику, а також прийняти рішення про проведення або скасування хірургічного втручання.
Виняток становлять тварини, що надійшли «за швидкою» (наприклад вогнепальні поранення, заворот шлунка, внутрішні кровотечі тощо) – тоді операцію проводять позапланово, тому на кону стоїть життя пацієнта.
Планові операції проводять за попереднім записом.
Підготовка до операції складається з 10-12 годинної голодної дієти (щоб уникнути блювоти під час наркозу!). Тварина має бути, по можливості, чистою і в наморднику (для собак). Передопераційний огляд проводиться на початку робочого дня (9-11), після чого тварини поміщаються в денний стаціонар, де починається передоперційна підготовка пацієнта (введення седативних препаратів, встановлення катетера, вибривання операційного поля тощо).
Коли після оперативного втручання, пацієнт приходить до тями настільки, що його спокійно можна відпустити додому, лікар телефоном повідомляє про це власнику. Якщо стан пацієнта не дозволяє відпустити його додому, його залишають у стаціонарі на ніч, під наглядом лікаря.
Перед оперативним втручанням власник тварини повинен підписати письмову згоду на проведення оперативного втручання.